بی بی عطار
ادویه های ترکیبی

طرز تهیه دوکا ادویه مصری؛ چاشنی کاربردی غذاهای مختلف

طرز تهیه دوکا در خانه به این دلیل که ادویه پرکاربردی برای طعم دادن به انواع غذا بوده و در بازار هم به راحتی پیدا نمی‌شود، حسابی پرطرفدار است. در مصر یک ضرب‌المثل وجود دارد که می‌گوید: eeish we dua’ah. معنای تحت‌الفظی این عبارت می‌شود نان و دوکا که در حقیقت به این موضوع اشاره دارد که با یک قرص نان پیتا و مقداری مغزیجات می‌شود سیر شد. با افزودن ادویه دوکا به غذا طعم جذاب‌تری می‌دهید ضمن این که غذای شما با وجود این ادویه مصری دیگر ساده به حساب نمی‌آید.

خرید ادویه

البته ادویه مصری دوکا در خود مصر به صورت آماده در مغازه‌ها فروخته می‌شود. در ایران به دلیل این که ممکن است این چاشنی غذا به راحتی در دسترس نباشد، بهتر این است که طرز تهیه خانگی دوکا را بدانید. آماده کردن این چاشنی زمان زیادی نمی‌برد و اصلا سخت نیست.

ادویه دوکا کاربردهای زیادی به عنوان طعم‌دهنده غذا دارد که در موارد استفاده به آن‌ها اشاره شده است. البته این مخلوط آجیلی بسته به ذوق و سلیقه آشپز می‌تواند بسیار متنوع باشد. به عبارت ساده‌تر، به اندازه آشپزهای مصری دستور تهیه دوکا در دنیا وجود دارد. در ادامه، با طرز تهیه یکی از انواع مختلف این مخلوط آجیلی همراه ما باشید.

مواد لازم برای طرز تهیه دوکا

بادام، فندوق، پسته (یا مغزهای دیگر مانند: گردو، بادام زمینی، تخم کدو) : نصف فنجان

هل: نصف فنجان

دانه کنجد: دو قاشق غذاخوری

گشنیز آسیاب شده: دو قاشق چای‌خوری

زیره سبز : یک قاشق چای‌خوری

رازیانه آسیاب شده: یک قاشق چای‌خوری

فلفل سیاه : نصف قاشق چای‌خوری

نمک: نصف قاشق چای‌خوری

طرز تهیه ادویه مصری دوکا

قدم اول در طرز تهیه دوکا، مخلوط کردن مواد اولیه با یکدیگر است. برای این منظور، داخل یک غذاساز یا مخلوط‌ کن مغزها و دانه‌های کنجد را بریزید تا به اندازه کافی ریز شوند. مراقب باشید که آجیل‌ها آنقدر مخلوط و ریز نشوند که به کره آجیل تبدیل شوند. فقط در حد چند پالس کافی است تا دانه‌ها ریز شوند.

مخلوط آجیل خرد شده را به یک تابه خشک اضافه کنید و روی حرارت متوسط تا کم قرار دهید. هر 30 ثانیه یک‌ بار به مدت سه تا چهار بار هم بزنید. بعد از آن، زیر شعله را کم کنید. گشنیز، رازیانه، زیره، نمک و فلفل سیاه را به مخلوط آجیل آسیاب شده داخل تابه اضافه کنید. بعد از اضافه کردن ادویه مخلوط، حدود سه تا چهار دقیقه دیگر مواد را هم بزنید تا کمی معطر شوند. در نهایت، برای سرو دوکا را به یک کاسه منتقل کنید.

ادویه کاری

جهت خرید ادویه کاری خوش عطر کلیک کنید

فوت‌وفن‌های طرز تهیه دوکا

 • دوکا داخل ظرف شیشه‌ای دربسته تا دو هفته قابل نگهداری است.
 • این ادویه مصری برای سرو در سالاد، سوپ، خوراک مرغ، خوراک سبزیجات قابل استفاده است.
 • همان‌طور که پیشتر هم گفتیم به اندازه آشپزهای مصری دستور تهیه دوکا وجود دارد. بنابراین شما می‌توانید با کمی خلاقیت آجیل‌هایی به دوکا اضافه کرده یا از آن کم کنید.

موارد استفاده از ادویه دوکا مصری

 • ادویه dukkah که در فارسی با نام‌های دوکا یا دوخا نامیده می‌شود، کاربرد زیادی در آشپزی برای طعم دادن به انواع غذا دارد. این ادویه مصری را می‌توانید روی ساندویچ سبز، انواع خوراک سبزیجات، سالاد یا سوپ خامه‌ای بپاشید.
 • کاربرد دیگر ادویه دوکا برای ترکیب کردن با روغن زیتون و اضافه کردن به ماست است.
 • نان پیتا و سبزیجات به همراه دوکا به مراتب خوشمزه‌تر می‌شود.
 • دوکا را می‌توانید برای مزه‌دار کردن ماهی هم استفاده کنید. به صورت کلی موارد استفاده از دوکا موارد زیر را می‌تواند شامل شود:
  • در تهیه انواع حمص یا دیپ
  • چاشنی برای طعم دادن به تخم مرغ‌های پخته شده
  • روی نان تست آووکادو
  • چاشنی سوپ و سالاد
  • همراه با روغن زیتون (یا ماست) و استفاده برای سرو با نان پیتا یا سبزیجات
  • همراه با روغن زیتون به عنوان چاشنی ماهی
  • به عنوان ادویه برای پاشیدن روی مرغ، ادویه انواع خوراک سبزیجات یا سبزیجات کبابی

محصولات مرتبط

پودر دارچین

ترخون خشک

جدید

شاهدانه

ادویه کاری

هل سبز

زیره سیاه

جدید

برگ بو

جدید

گل ختمی

مغز لیمو امانی

دیدگاه شما